Przyrodnicza edukacja dla dzieci i młodzieży

Zajęcia w terenie

Nasze zajęcia poświęcone są najciekawszym zagadnieniom przyrody.

Poruszamy tematy, które ciekawią i bezpośrednio dotyczą przedszkolaków czy uczniów. Wprowadzamy ich w fascynujący świat zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów, tłumaczymy “jak działa” wszechświat i człowiek. Uczymy zarówno „jak” oraz „z czego” zbudowany jest otaczający nas świat oraz dlaczego powinniśmy go szanować. Po prostu – zarażamy miłością do przyrody i nauki.

Zajęcia Terenowe – Owadzia ścieżka

Na zajęciach terenowych dzieci poznają owady – budowę i rozwój, charakterystykę wybranych rzędów. Samodzielnie prowadzą odłowy owadów w terenie za pomocą czerpaków entomologicznych (specjalnych siatek) i dokonują ich identyfikacji według klucza. To zajęcia na świeżym powietrzu, wymagające sprytu, zaangażowania i pełnej uwagi – gwarantujące świetną zabawę.

Zajęcia Terenowe – Botanika – zbiór roślin do zielnika

Zamienimy się w małych detektywów! Będziemy podążać za wskazówkami i tropić podejrzanego! Nie mówimy o złodziejach czy bandytach, ale o drzewach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że natura jest naszym nieodzownym towarzyszem. Mieniąca się różnymi barwami i czarująca nieprzewidywalnością potrafi wedrzeć się nawet w świat betonowej dżungli naszego miasta. Podczas zajęć prowadzona jest gra zespołowa, w której dzieci przy pomocy wskazówek edukatora będą odkrywać sekretny świat roślin. Dzieci podczas gry będą zbierać najciekawsze rośliny do swojej własnej kolekcji.

Zajęcia Terenowe – Orientuj się

W trakcie zajęć dzieci będą miały okazję poznać i porównać różne metody orientacji w terenie. W programie m.in. poruszanie się z użyciem kompasu, mapy topograficznej oraz odczytywanie innych znaków ukrytych przez naturę np. słoje drzewa itp. Część praktyczna zajęć ma charakter gry terenowej, która oprócz orientacji daje możliwość poznania środowiska przyrodniczego.

Zajęcia Terenowe – Przyszła do nas wiosna

Wiosną, gdy dni stają się dłuższe, temperatury wyższe, a cała przyroda budzi się do życia, warto przebudzić się z zimowego odrętwienia. Najlepszym sposobem będą ciekawe zajęcia terenowe polegające na odkrywaniu tego, co pierwsze: kolorów, zapachów, czy też odgłosów. Obserwacja zmian zachodzących w świecie przyrody wiosną będzie stanowić doskonały punkt wyjścia dla zabaw budzących kreatywność dzieci. Warto więc mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż wiosna kryje w sobie mnóstwo niespodzianek i przyniesie szereg zmian w przyrodzie.

Zajęcia Terenowe – Zakładamy ogród warzywny

Zajęcia na świeżym powietrzu na terenie placówki. Wspólne założenie ogródka warzywnego, który umożliwi dzieciom samodzielne prowadzenie upraw. Zaprojektowanie i rozplanowanie upraw, wysiewanie roślin, wysadzanie sadzonek, właściwa pielęgnacja oraz nauka obsługi profesjonalnych narzędzi ogrodniczych. Dzieci zdobędą wiedzę o tym, co trzeba zrobić, aby móc zebrać oczekiwane plony. Satysfakcja ze zdobytej wiedzy i umiejętności oraz dobra zabawa na świeżym powietrzu – gwarantowane!

Zajęcia Terenowe – Kolory Jesieni

Wycieczka do parku. Dzieci dostrzegają zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią – przebarwianie i opadanie liści, wykształcanie owoców, nasion. Udoskonalą przy tym umiejętność obserwowania przyrody. Podczas krótkiego spaceru obserwujemy różnorodność roślin drzewiastych (drzewa – krzewy, iglaste – liściaste), zbieramy ich części (nasiona, owoce, szyszki, liście, gałęzie itp.).

Zajęcia Terenowe – Nasze drzewa

W czasie zajęć terenowych wzbogacimy nasza wiedzę o rodzimych gatunkach drzew. Dzieci poznają w terenie pięć gatunków krajowych drzew iglastych (cis, jodła, modrzew, sosna, świerk) oraz pięć gatunków krajowych drzew liściastych (buk, dąb, lipa, klon, grab). Poznają cechy różniące poszczególne gatunki. Nauczą się odróżniać je po liściach i korze. Zbierzemy gałązki z igłami, szyszki, owoce i nasiona i porównamy wykorzystując zmysł dotyku i węchu. A żeby móc zgromadzoną wiedzę zabrać do domu, będzie możliwość wykonania drzewników (czyli zielników o drzewach).

.
Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem
Konfucjusz (Kong Fuzi)