Przyrodnicza edukacja dla dzieci i młodzieży

Bliski świat roślin

Nasze zajęcia poświęcone są najciekawszym zagadnieniom przyrody.

Poruszamy tematy, które ciekawią i bezpośrednio dotyczą przedszkolaków czy uczniów. Wprowadzamy ich w fascynujący świat zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów, tłumaczymy “jak działa” wszechświat i człowiek. Uczymy zarówno „jak” oraz „z czego” zbudowany jest otaczający nas świat oraz dlaczego powinniśmy go szanować. Po prostu – zarażamy miłością do przyrody i nauki.

O czym szumi las?
czyli wszystko o lesie

Co to jest las? Co to jest bór? Czy las to tylko drzewa? Dla przyrodnika jest to miejsce niezwykle ciekawe i wciągające. Dzieją się tam zdumiewające rzeczy. W czasie zajęć będziemy omawiali z jakich elementów składa się las i kim są jego mieszkańcy. Poznamy rośliny i zwierzęta poszczególnych warstw lasu. Poszukamy śladów zwierząt go zamieszkujących. Poznamy leśne rośliny, które są jadalne dla człowieka i te, które mogą być przysmakiem dla zwierząt. Dowiemy się co to są szkodniki i czy kornik drukarz naprawdę jest taki straszny?

Czy rośliny mają dzieci?
drzewa, krzewy, trawy i ich owoce

Poznamy cykl życia roślin. Przekonamy się czy kwiaty pachną ładnie wyłącznie dla człowieka, czy również dla zwierząt. Dowiemy się co kryją w sobie owoce i sprawdzimy czy wszystkie są soczyste i słodkie. Zapoznamy się z najciekawszymi owocami, rozłożymy je na części, żeby lepiej zrozumieć ich budowę. Poznamy sposoby rozsiewania nasion, aby samodzielnie porozdzielać je na te, które lecą z wiatrem i te, które są roznoszone przez zwierzęta. Będzie też okazja z bliska zobaczyć najdziwniejsze nasiona świata! Na koniec wspólnie dopasujemy owoce i liście do nazw gatunków utrwalając zdobytą wiedzę.

Roślinna kuchnia
rośliny, które nas żywią

Jakie rośliny używane jako przyprawy możemy spotkać w naszym kraju? Jak często zjadamy kwiaty? Czy warzywa to owoce, a owoce to warzywa? Na te i inne pytania dotyczące roślin w kuchni odpowiemy podczas naszych zajęć. Zapoznamy się z popularnymi roślinami przyprawowymi i dowiemy się, które części roślin najchętniej zjadamy. Będzie sporo wąchania, oglądania i przesypywania! Zobaczymy kto tym razem zostanie herbacianym mistrzem!

Bogaty świat porostów
rola porostów w przyrodzie

Porosty to bardzo pospolite organizmy. Występują praktycznie wszędzie: na murach, skałach, liściach, gałęziach, na korze drzew czy ziemi. Różny jest też ich wygląd. Podczas zajęć bliżej poznamy te niezwykłe organizmy symbiotyczne, aby wiedzieć jaką rolę pełnią w przyrodzie. Obejrzymy ich budowę obserwując materiały pokryte porostami. Dowiemy się, na jakich podłożach rosną oraz jakie rodzaje plech porostowych występują w środowisku. Dzieci samodzielnie wykonają preparaty, by następnie zbadać je pod mikroskopem. Dzięki temu zobaczą, na czym polega zjawisko symbiozy. Posługując się skalą porostową i tabelą bioindykacyjną samodzielnie wykorzystają porosty jako biowskaźniki. Odszukają w eksponatach porosty, rozpoznają je i określą stopień zanieczyszczenia powietrza.

Jak powstają nasze ubrania?
poznajemy rośliny włókniste

Od tysięcy lat ludzie wykorzystywali włókna roślinne do wytwarzania odzieży oraz innych elementów ubioru. Naturalne materiały pochodzące z łodyg, liści albo łupin idealnie sprawdzają się jako okrycia. Są przewiewne, miękkie i przyjemne w dotyku. Skóra pod nimi „oddycha”, nie powodują uczuleń ani podrażnień. Podczas zajęć obejrzymy nasze ubrania. Nie będziemy jednak zachwycać się ich fasonem, wzorem czy kolorem, ale spojrzymy na wszytą w nie metkę. Dzięki czemu poznamy niekwestionowaną królową wszystkich tkanin – bawełnę. Sprawdzimy jej połączenia z innymi włókami w materiałach takich jak: aksamit, dżins czy sztruks. Nauczymy się za pomocą zmysłów wzroku, dotyku i węchu odróżniać tkaniny z włókien naturalnych oraz sztucznych. Na koniec spróbujemy samodzielnie utkać kawałek materiału, aby przekonać się czy to łatwa praca.

Rośliny, które leczą
świat roślin leczniczych

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym są „zioła” i „rośliny lecznicze”. Poznamy nazwy najpopularniejszych przedstawicieli tych grup, zapoznamy się z ich właściwościami leczniczymi oraz zastosowaniami. Wspólnie przyrządzimy ziołowe napary, wywary i maści. Zdobędziemy praktyczną umiejętność wysiewu ziół do doniczek, które dzieci otrzymają na własność. Po zajęciach dzieci będą wiedzieć to tym, że lekarstwa znajdziemy nie tylko w aptece, ale przede wszystkim w naturze.

Rośliny mięsożerne
gdy „ofiara” staje się „łowcą”

Najczęściej, gdy myślimy o związkach między światem roślin, a światem zwierząt – pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to „roślinożerność”. Czyli zależność, w której roślina jest w roli „przegranego”. Ale czy tak jest zawsze? Czy możliwa jest sytuacja, w której to rośliny zjadają zwierzęta? Dzieci dowiadują się, dlaczego niektóre rośliny wybrały taki sposób odżywiania. Na przykładzie żywych okazów kapturnicy, rosiczki i muchołówki dowiadujemy się na czym polegają mechanizmy zdobywania pożywienia. Ponadto, poznają inne ciekawe metody pozyskiwania substancji pokarmowych i zwyczaje roślin. Po zajęciach dzieci zyskują wiedzę o tym, jak bardzo różnorodny jest świat roślin i rozumieją zamienność ról w łańcuchu pokarmowym.

Dlaczego kaktus ma kolce?
niesamowite rośliny

Czy na pustyni mogą rosnąć kwiaty? A dlaczego w dżungli jedne rośliny rosną bezpośrednio na innych? O trudnościach, jakie panują w skrajnie różnych ekosystemach: gorącym, suchym, zimnym oraz wilgotnym, dowiemy się podczas zajęć o niesamowitych roślinach. Odpowiemy przede wszystkim na pytanie w jaki sposób rośliny a nie ludzie, choć same potrzebują wody i światła słonecznego do życia – występują niemal w każdym miejscu naszej planety. Poznamy tajniki przetrwania roślin, aby docenić ich ogromnie ważną rolę w środowisku.

Do czego roślinom potrzebne są kwiaty?
kwiaty, kwiatki, kwiatuszki

Dzieci na zajęciach poświęconym kwiatom dowiedzą się: kogo rośliny starają się za ich pomocą zwabić, jakie przewrotne sztuczki w tym celu stosują i co z takiego spotkania wynika. Dzieci poznają budowę kwiatów i sprawdzą jaki jest związek między budową kwiatu, a odwiedzającymi go gośćmi. Skonstruują też samodzielnie prosty model kwiatu, aby utrwalić przekazywaną wiedzę. A jak pachną kwiaty? O tym przekonamy się korzystając z kolekcji naturalnych olejków kwiatowych.

Tajemniczy świat grzybów
nie rośliny, nie zwierzęta

Grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami, są jedną z najbardziej tajemniczych form życia na naszej planecie. Spotykamy je prawie wszędzie… nawet na pustyniach i w oceanach. Grzyby mają niezwykłe cechy, które warto poznać. Niektóre wysysają soki z roślin, inne są zabójczo niebezpieczne. Potrafią też pomagać i to nie tylko sobie, ale również innym roślinom. Ponadto, wiele z nich „nie nosi” kapeluszy. W czasie zajęć poznamy bliżej tę niezwykłą grupę organizmów. Oglądając żywe okazy omówimy ich budowę. Odpowiemy na pytania: jak i co jedzą? Co to jest owocnik? Dlaczego nie należy niszczyć muchomorów w lasach? Poznamy miejsca ich występowania i niezbędne warunki do ich rozwoju. Na koniec zastanowimy się nad ich rolą w przyrodzie.

Między nami drzewami
poznajemy bliżej nasze drzewa

Liście, drewno, nasiona i kora nie będą już tajemnicą. Podczas zajęć poznamy gatunki drzew występujące naturalnie w polskich lasach. Poprzez zabawę dowiemy się, że poszczególne drzewa mają indywidualne cechy, które odróżniają je od innych. Poznamy budowę drzew liściastych i ich liści. Będziemy przyglądać się igłom i kształtom szyszek charakterystycznym dla drzew iglastych. Sprawdzimy też różne właściwości drewna oraz znajdujemy dla nich zastosowanie. Na koniec dzieci używając pieczątek dopasują liście i owoce do właściwego drzewa, aby utrwalić zdobytą wiedzę.

O czym rozmawiają rośliny?
poznajemy mowę roślin

Od dawna wiadomo, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swój język. Ale czy rośliny również potrafią się porozumiewać? Tak! Fasola mówi do siebie, sadzonki tytoniu wołają o pomoc, a pomidory… itd. Rośliny godzinami mogą ze sobą gawędzić po sąsiedzku, wtedy nawet lepiej rosną. Razem przekonamy się, że nasi zieloni przyjaciele nie tylko reagują na dźwięki, ale też mogą się ze sobą komunikować za pomocą stukania, pukania czy wydzielania zapachów. Niektóre drzewa troszczą się o swoje potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Rośliny mają mnóstwo tematów do rozmów, więc razem rozszyfrujemy ich tajemny język.

.
Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem
Konfucjusz (Kong Fuzi)